Információk a yorkikról.

Etetésük:


Friss tiszta víz állandóan legyen a kiskutya előtt. 6 hónapos korig ajánlott napi 4 alkalommal etetni. 6 hónap után 3 alkalommal, majd 1 éves kortól 2 alkalommal etetünk. 


Táp minden nap egyszer, általában reggel. Főtt rizzsel kevert hús (főtt marhahús, főtt belsőségek, főtt sertéshús, szárnyast lehet nyersen is, nyers zöldséget belekeverni). Májat a hasmenés miatt nem adunk, gyümölcs mindenféle lehet, imádják a paradicsomot, a paprikát, a retket és az uborkát. A főtt rizzsel való etetés megelőzi a hasmenést. Ha netalán mégis előfordulna, akkor aznap csak főtt rizst kapjon mert a rizsnyák megfogja a hasát. Hetente egy nyerstojás sárgáját adjunk a szőr kondíciója miatt. Nagyon fontos a nyers zöldség etetése, ha nem kapja meg a kellő vitaminmennyiséget megeszi a székletet! Csak hús etetése egyoldalú táplálkozást eredményez, és hiánybetegséget okoz. Szeretik a húskonzerveket. Hat hónapos korig a junior készítmények ajánlottak. 
A hússal kevert búzacsírát, túrót, sajtot, tejfölt, sülttojást imádják, vagyis mindenevők 
Jól bevált a növényi táplálékoknál kevés búzacsíra, búzakorpa etetése (rost és vitamin gazdag). A kutya ételét nem kell sózni! Édességet keveset (túrórudi) mert könnyen elhíznak és rövid életűek lesznek. A kövérség velejárója a szívbetegség.

Nevelésük: 

A kiskutya nevelése abban a pillanatban elkezdődik, ahogy hazavitte. Első lépés ként tegye nyílvánvalóvá hogy ki a falkavezér. A kutyák a hangsúlyból megérzik, mit kívánnak tőlük. Mivel élete értelme, hogy gazdája kedvében járjon, általában elég a határozott rendreutasítás ahhoz, hogy felhagyjon a számára tilos dolgokkal. Első lépésként tanítja meg nevére. A kutya neve legyen rövid, egy vagy két szótagból álló, és lehetőleg ne hasolítjon egyik családtag nevére vagy becenevére sem, így elkerülthető ak a keveredések. Napi többszöri hívással, hangsúlyunkat figyelve hamar megtanulja, hogy őt szólítják.

Fürdetés

1. lépés

A yorkshire terriert általában hetente-kéthetente kell fürdetni. Fürdetés előtt készítsünk ki minden kelléket, hogy ne kelljen kapkodni! Nagyon fontos, hogy kutyák számára kifejlesztett, bőrspecifikus sampont válasszunk. Mindenképp tartsuk szem előtt, hogy a sampon nem tartalmazhat mesterséges illatanyagokat és színezéket, ugyanis ezek irritálják a kutyus bőrét és elnehezíthetik vagy bolyhossá tehetik a bundáját. Ügyeljünk a higítási arány betartására! A biztonságérzetet növeli a kádba helyezett csúszásgátló gumiszőnyeg. Sose hagyjuk magára a kádban!

2. lépés

Ha hosszúszőrű kutyánk van, fürdetés előtt bontsuk ki ún. bontókefével az összes szőrcsomóját, majd fésüljük át először ritkább, majd sűrűbb fogú fésűvel a problémásabb területeket is, hogy elkerüljük az összegubancolódást.
A sampont alaposan dörgöljük be a bundájába. Ezt a szőr növekedésével megegyező irányban végezzük. Így megakadályozhatjuk, hogy gubancok alakuljanak ki. Ne körkörös mozdulatokkal dolgozzunk, mert különben a kutyus bundája összecsomósodhat.

3. lépés

Jó alaposan öblítsük ki a sampont. Ha ezt nem tesszük meg, a samponmaradék kiszárítja a kutya bőrét, bundája pedig fakóvá, bolyhossá válhat. Egy műanyag pohárból öntsünk vizet a bundájára, és győződjünk meg róla, hogy nem maradt sampon az olyan nehezen öblíthető területeken sem, mint a has és a nyak.

4. lépés

A bundát finoman fújjuk be kondicionálóval. Mivel a yorkie bundájának simának és fényesnek kell lennie,szükség van kondícionálóra, de a „nehéz” kondícionálók lehúzhatják a bundáját. Az is megoldás lehet, ha egy fele kondícionáló-fele víz keveréket használunk. Ennek használatával könnyebb lesz a fésülés is.

5. lépés

Tekerjünk a kutyus köré egy törölközőt. Így a bundája beszívja a felesleges nedvességet, és nem fog mindent összefröcskölni, amikor megrázza magát. Ráadásul így a szárítási időt is a felére csökkenthetjük. Használjunk vastag, bolyhos törölközőt, mert az sok vizet szív be, és melegen tartja a vizes kutyust.

6. lépés

Finoman dörgöljük meg a törölközővel. Ne dörzsöljük erősen, különben összegubancolódik a bundája. Ehelyett finoman és szaporán dörgöljük. Így nem csomósodik össze a szőr, és szárítás is könnyebb lesz.

7. lépés

Mindaddig szárítsuk a kutyust, amíg teljesen meg nem szárad. A hajszárítóhoz már kölyökkorától szoktassuk hozzá, ne használjunk túl forró fokozatban, és ne tartsuk túl közel a kutyához. A szárítást a nyakon és a mellkasnál kezdjük, ugyanis ezek különösen érzékeny területek, és nem szabad sokáig nedvesen maradniuk. A test többi részének szárításakor a műveletet hátulról kell kezdenünk, szakaszonként haladva.

 

Fésülés

Mivel a yorkie-t nem szabad szárazon fésülni, a műveletet vagy fürdetés után kell végezni, vagy pedig egy permetezőflakonba kell vizet tölteni, és azzal befújni a bundáját.
Kisméretű kefével és fémfogú fésűvel dolgozzunk, ennek fogazata ne legyen sem túl sűrű, sem túl ritka. A pofiját és a füleit azonban nem szavad hagyományos kefével fésülni, mert ezek érzékeny területek. Lassú, óvatos mozdulatokkal haladjunk, hátulról előrefelé, és mindig a szőr növekedési irányával megegyezően fésüljük a bundáját. Utolsó lépésként egy lekerekített fogú fésűvel (ez azért fontos, hogy ne sértsük meg a bõrét) szintén a szõr növekedési irányával megegyezően fésüljük végig a bundát, hogy ellenõrizzük, megfelelõen fellazult-e, illetve hogy nincsenek-e benne csomók. A gubancok kialakulását egyébként úgy előzhetjük meg legjobban, ha naponta megfésüljük.
Ha nincs türelmünk a rendszeres napi fésüléshez, a rövidre nyírt, westie-szerű fazon is jól áll a yorkie-nak.

A mancsok ápolása

A hosszú- és szálkásszõrű fajták esetében a mancsok között is érdemes rendszeresen kivágni a szőrt, így megakadályozhatjuk, hogy sár vagy kosz ragadjon bele. Ha a kutyus karmai nem kopnak megfelelõen, 2-3 havonta vigyük el kutyakozmetikába, ahol szakszerűen levágják. Ha ezt elmulasztjuk, nehézkessé válik számára a járás, sõt az is előfordulhat, hogy deformálódnak az ujjai.

Fogmosás

A yorkie-nak is szüksége van rendszeres fogtisztításra. A fogorvostól kérhetünk tanácsot, hogy milyen speciális terméket, illetve fogápolási módszert javasol.

Teste: A Yorkshire terrier erős felépítésű, arányos, de kicsiny testű kutya. A hátvonala egyenes, vízszintes, a lábai egyenesek, kerek mancsain fekete karmok nőnek. Farkát valamivel a háta fölé emeli; azokban az országokban, ahol ez megengedett, rendszerint közepes hosszúságúra kurtítják.

Feje: Viszonylag kis feje, és erőteljes stopja van, az arcorri rész pedig büszke, de nem túl hosszú. Jellegzetes, mandulavágású szemei értelmes tekintetűek, a szemhéjak sötéten pigmentáltak. Kicsi, V alakú fülei felmerednek, nem szabadnak lógónak vagy megtörtnek lenniük. A fül felső 1/3-án rövidre nyírják a szőrt.

Marmagassága: 20-25 cm

Testtömege: A Yorkshire terrier kicsi kutya, a súlya általában 2-3 kg között van.

Szőrzete: Nagyon hosszú, selymes szőrzete van, a hátán egészen a farkáig futó választékkal. Fényes szőre egyenes, hullámos soha nem lehet.

Színei: A Yorkshire terrier acélkék színű kutya, a fején rozsdabarna szőrzettel (acélkék-cser). A fej barna színezete nem nyúlhat túl a nyakon.

Alomszáma: 3-5 kölyök

Várható élettartama: 10-13 év

Jelleme: Értelmes, eleven és mozgékony kutya, tele bátorsággal – néha túlzottan is. Erősen kötődik a gazdájához és a családjához, s velük szemben kedves, de olykor makacs is. A Yorkshire terrier kíváncsi és igen éber eb.

Társas viselkedése: A gyerekekkel való kapcsolata zavartalan, ha azok nem kezelik játékszerként, és nem sértik meg a territóriumát. Más kutyákkal szemben olykor eléggé meggondolatlanul viselkedik, de a macskákkal jól kijön, ha fiatal korától kezdve együtt nevelkedett velük. Más háziállatokkal, például a rágcsálókkal már nem ilyen egyszerű a helyzet, mivel azok e kis terrier természetes zsákmányállatának számítanak. Megfelelő szoktatással azonban e nehézségek is elkerülhetők. Az idegenek érkezését ugatással jelzi, és eltarthat egy ideig, mire elfogadja őket.

Szőrzetápolási igénye: A Yorkshire terrier szőrzete igen sok, mindennapos gondozást igényel, ezért nem csoda, hogy e kutyák szőrzetét – főként az ölebként tartottakét – gyakran rövidre nyíratják. A rövid szőr rendben tartása sokkal egyszerűbb, a rendszeres fésülés vagy kefélés is elég állapota megtartásához. A kiállításokon versenyeztetett Yorkshire terrier ápolása jóval több szakértelmet és időt kíván. Az ilyen kutya szőrének állapotát rendszerint úgy óvják, hogy papírhengerekre csavarják fel, és különleges készítményekkel mossák, amelyek segítenek rugalmassága és fénye megőrzésében. A kutya szemébe lógó szőrt általában – szalaggal vagy gumigyűrűvel – hátrakötik.

Tanítása: A Yorkshire terrier gyorsan tanul, ugyanakkor a makacskodásra is hajlamos. Kellő következetességgel és a megfelelő viselkedés jutalmazásával, továbbá szórakoztató és változatos módszerek alkalmazásával elég gyorsan megtanítható az engedelmességre. Sajnos a fajta egy kicsit túlzottan éber, és hajlamos arra, hogy állandóan, ok nélkül is ugasson. Soha nem szabad éberségre biztatni, mivel az csak tovább rontja ezt a helyzetet – inkább arra kell megtanítani a kutyát, hogy néhány rövid vakkantás is elegendő.
Fontos, hogy a gazdája tanítsa, foglalkozzon vele, ez a fajta nem csak ölebnek való.

Mozgásigénye: Ez a kutya mozgásigénye terén remekül alkalmazkodik a családhoz. A lakáson belül és kívül egyaránt mozgékony. Nagyon szeret ásni és hancúrozni. Mérete miatt lakásban is könnyen tartható.

 


Készíts ingyenes honlapot Webnode