Információk a yorkikról.
Etetésük:
Friss tiszta víz állandóan legyen a kiskutya előtt. 6 hónapos korig ajánlott napi 4 alkalommal etetni. 6 hónap után 3 alkalommal, majd 1 éves kortól 2 alkalommal etetünk.
Táp minden nap egyszer, általában reggel. Főtt rizzsel kevert hús (főtt marhahús, főtt belsőségek, főtt sertéshús, szárnyast lehet nyersen is, nyers zöldséget belekeverni). Májat a hasmenés miatt nem adunk, gyümölcs mindenféle lehet, imádják a paradicsomot, a paprikát, a retket és az uborkát. A főtt rizzsel való etetés megelőzi a hasmenést. Ha netalán mégis előfordulna, akkor aznap csak főtt rizst kapjon mert a rizsnyák megfogja a hasát. Hetente egy nyerstojás sárgáját adjunk a szőr kondíciója miatt. Nagyon fontos a nyers zöldség etetése, ha nem kapja meg a kellő vitaminmennyiséget megeszi a székletet! Csak hús etetése egyoldalú táplálkozást eredményez, és hiánybetegséget okoz. Szeretik a húskonzerveket. Hat hónapos korig a junior készítmények ajánlottak.
A hússal kevert búzacsírát, túrót, sajtot, tejfölt, sülttojást imádják, vagyis mindenevők
Jól bevált a növényi táplálékoknál kevés búzacsíra, búzakorpa etetése (rost és vitamin gazdag). A kutya ételét nem kell sózni! Édességet keveset (túrórudi) mert könnyen elhíznak és rövid életűek lesznek. A kövérség velejárója a szívbetegség.
Nevelésük:
A kiskutya nevelése abban a pillanatban elkezdődik, ahogy hazavitte. Első lépés ként tegye nyílvánvalóvá hogy ki a falkavezér. A kutyák a hangsúlyból megérzik, mit kívánnak tőlük. Mivel élete értelme, hogy gazdája kedvében járjon, általában elég a határozott rendreutasítás ahhoz, hogy felhagyjon a számára tilos dolgokkal. Első lépésként tanítja meg nevére. A kutya neve legyen rövid, egy vagy két szótagból álló, és lehetőleg ne hasolítjon egyik családtag nevére vagy becenevére sem, így elkerülthető ak a keveredések. Napi többszöri hívással, hangsúlyunkat figyelve hamar megtanulja, hogy őt szólítják.
Fürdetés
1. lépés
A yorkshire terriert általában hetente-kéthetente kell fürdetni. Fürdetés előtt készítsünk ki minden kelléket, hogy ne kelljen kapkodni! Nagyon fontos, hogy kutyák számára kifejlesztett, bőrspecifikus sampont válasszunk. Mindenképp tartsuk szem előtt, hogy a sampon nem tartalmazhat mesterséges illatanyagokat és színezéket, ugyanis ezek irritálják a kutyus bőrét és elnehezíthetik vagy bolyhossá tehetik a bundáját. Ügyeljünk a higítási arány betartására! A biztonságérzetet növeli a kádba helyezett csúszásgátló gumiszőnyeg. Sose hagyjuk magára a kádban!
2. lépés
Ha hosszúszőrű kutyánk van, fürdetés előtt bontsuk ki ún. bontókefével az összes szőrcsomóját, majd fésüljük át először ritkább, majd sűrűbb fogú fésűvel a problémásabb területeket is, hogy elkerüljük az összegubancolódást.
A sampont alaposan dörgöljük be a bundájába. Ezt a szőr növekedésével megegyező irányban végezzük. Így megakadályozhatjuk, hogy gubancok alakuljanak ki. Ne körkörös mozdulatokkal dolgozzunk, mert különben a kutyus bundája összecsomósodhat.
3. lépés
Jó alaposan öblítsük ki a sampont. Ha ezt nem tesszük meg, a samponmaradék kiszárítja a kutya bőrét, bundája pedig fakóvá, bolyhossá válhat. Egy műanyag pohárból öntsünk vizet a bundájára, és győződjünk meg róla, hogy nem maradt sampon az olyan nehezen öblíthető területeken sem, mint a has és a nyak.
4. lépés
A bundát finoman fújjuk be kondicionálóval. Mivel a yorkie bundájának simának és fényesnek kell lennie,szükség van kondícionálóra, de a „nehéz” kondícionálók lehúzhatják a bundáját. Az is megoldás lehet, ha egy fele kondícionáló-fele víz keveréket használunk. Ennek használatával könnyebb lesz a fésülés is.
5. lépés
Tekerjünk a kutyus köré egy törölközőt. Így a bundája beszívja a felesleges nedvességet, és nem fog mindent összefröcskölni, amikor megrázza magát. Ráadásul így a szárítási időt is a felére csökkenthetjük. Használjunk vastag, bolyhos törölközőt, mert az sok vizet szív be, és melegen tartja a vizes kutyust.
6. lépés
Finoman dörgöljük meg a törölközővel. Ne dörzsöljük erősen, különben összegubancolódik a bundája. Ehelyett finoman és szaporán dörgöljük. Így nem csomósodik össze a szőr, és szárítás is könnyebb lesz.
7. lépés
Mindaddig szárítsuk a kutyust, amíg teljesen meg nem szárad. A hajszárítóhoz már kölyökkorától szoktassuk hozzá, ne használjunk túl forró fokozatban, és ne tartsuk túl közel a kutyához. A szárítást a nyakon és a mellkasnál kezdjük, ugyanis ezek különösen érzékeny területek, és nem szabad sokáig nedvesen maradniuk. A test többi részének szárításakor a műveletet hátulról kell kezdenünk, szakaszonként haladva.
Fésülés
Mivel a yorkie-t nem szabad szárazon fésülni, a műveletet vagy fürdetés után kell végezni, vagy pedig egy permetezőflakonba kell vizet tölteni, és azzal befújni a bundáját.
Kisméretű kefével és fémfogú fésűvel dolgozzunk, ennek fogazata ne legyen sem túl sűrű, sem túl ritka. A pofiját és a füleit azonban nem szavad hagyományos kefével fésülni, mert ezek érzékeny területek. Lassú, óvatos mozdulatokkal haladjunk, hátulról előrefelé, és mindig a szőr növekedési irányával megegyezően fésüljük a bundáját. Utolsó lépésként egy lekerekített fogú fésűvel (ez azért fontos, hogy ne sértsük meg a bõrét) szintén a szõr növekedési irányával megegyezően fésüljük végig a bundát, hogy ellenõrizzük, megfelelõen fellazult-e, illetve hogy nincsenek-e benne csomók. A gubancok kialakulását egyébként úgy előzhetjük meg legjobban, ha naponta megfésüljük.
Ha nincs türelmünk a rendszeres napi fésüléshez, a rövidre nyírt, westie-szerű fazon is jól áll a yorkie-nak.
A mancsok ápolása
A hosszú- és szálkásszõrű fajták esetében a mancsok között is érdemes rendszeresen kivágni a szőrt, így megakadályozhatjuk, hogy sár vagy kosz ragadjon bele. Ha a kutyus karmai nem kopnak megfelelõen, 2-3 havonta vigyük el kutyakozmetikába, ahol szakszerűen levágják. Ha ezt elmulasztjuk, nehézkessé válik számára a járás, sõt az is előfordulhat, hogy deformálódnak az ujjai.
Fogmosás
A yorkie-nak is szüksége van rendszeres fogtisztításra. A fogorvostól kérhetünk tanácsot, hogy milyen speciális terméket, illetve fogápolási módszert javasol.
Teste: A Yorkshire terrier erős felépítésű, arányos, de kicsiny testű kutya. A hátvonala egyenes, vízszintes, a lábai egyenesek, kerek mancsain fekete karmok nőnek. Farkát valamivel a háta fölé emeli; azokban az országokban, ahol ez megengedett, rendszerint közepes hosszúságúra kurtítják.
Feje: Viszonylag kis feje, és erőteljes stopja van, az arcorri rész pedig büszke, de nem túl hosszú. Jellegzetes, mandulavágású szemei értelmes tekintetűek, a szemhéjak sötéten pigmentáltak. Kicsi, V alakú fülei felmerednek, nem szabadnak lógónak vagy megtörtnek lenniük. A fül felső 1/3-án rövidre nyírják a szőrt.
Marmagassága: 20-25 cm
Testtömege: A Yorkshire terrier kicsi kutya, a súlya általában 2-3 kg között van.
Szőrzete: Nagyon hosszú, selymes szőrzete van, a hátán egészen a farkáig futó választékkal. Fényes szőre egyenes, hullámos soha nem lehet.
Színei: A Yorkshire terrier acélkék színű kutya, a fején rozsdabarna szőrzettel (acélkék-cser). A fej barna színezete nem nyúlhat túl a nyakon.
Alomszáma: 3-5 kölyök
Várható élettartama: 10-13 év